duminică, 30 septembrie 2012

Victorie incredibila pentru Tomis

CVM Tomis Constanta - VFB Friderichshafen 3 - 0 (28-26, 25-22, 25-22)

poza sursa blocaut.ro

In meciul disputat contra echipei Friderichshafen condusa de tehnicianul roman Stelian Moculescu, echipa constanteana a reusit un meci de senzatie castigand cu 3 - 0 ultimul lor meci din Cupa Marii Negre. Tomisul a avut un inceput de meci mai greu fiind condusa de germani la cel de-al doilea time-out tehnic cu scorul de 16 - 12 dar au reusit sa restabileasca egalitatea la 20 . Urmatoarele puncte au fost frumoase si de o parte si de cealalta dar pe final echipa constanteana au facut o serie frumoasa de blocaje care au dus la castigarea setului , scor 28 - 26. In cel de-al doilea act al meciului lucrurile nu s-au schimbat foarte mult, Constanta reusind sa isi adjudece si acest set insa mult mai usor, scor 25 - 22 . In ultimul set au fost destul de multe intorsaturi de scor, dar se pare ca pe finalul partidei ,coordonatorul nostru de joc Marin Lescov, a stiut cum sa isi puna in valoare atacantii castigand astfel si ultimul set cu scorul identic ca in al doilea , 25 - 22.
             Tomis Constanta poate sa castige Cupa Marii Negre doar daca echipa italiana Castellana Grotte nu castiga meciul impotriva turcilor de la BBK Istanbul cu scorul de 3 - 0, orice rezultat in afara de acesta o pune pe Tomis in fruntea clasamentului final.