sâmbătă, 29 septembrie 2012

Tomisul pierde cu Castellana

Tomis Constanta - BCC NEP Castellana Grotte 0 - 3 ( 21 -25, 22 -25. 32 - 34 )

Primul meci din a doua zi din competitia Cupa Marii Negre vine cu o infrangere in trei seturi pentru echipa de la malul marii.A fost un meciu frumos si strans ,dar se pare ca italienii au stiut mai bine cum sa abordeze finalurile de set.  Se pare ca primul set a fost cu ghinion pentru constanteni deoarece a adus o accidentare jucatorului de origine cubaneza Javier Augusto. In locul sau a intrat Marin Lescov. Pe langa aceasta accidentare Tomisul a pierdut primul act cu scorul de 25 -21. Setul cu numarul doi aduce modificari in echipa constanteana, Stancu in locul lui Laza , Igor in locul lui Borota , dar nu au putut aduce castigarea setului desi Stancu a servit excelent pe finalul setului, punand probleme in constructia italiana si facand chiar si un as, nu a putut schimba nimic si setul a fost pierdut la 22. In ultimul act Constanta a mers cap la cap cu italienii de la Castellana pana la al doilea time-out tehnic cand acesti au inceput sa se desprinda. Miraculos constantenii au egalat la 24 dupa o mica relaxare a celor de la Castellana. Urmatoarele puncte au fost unele intense care au tinut spectatorii cu sufletul la gura insa efortul depus de Tomis a fost in zadar, Castellana Grotte a invins , scor final 34 - 32.